proten
04 بهمن 1401 - 14:44

ترامپ معنی لقب «مرد راکتی» را برای رئیس کره شمالی توضیح داد

کیم جونگ اون رئیس کره شمالی معنای «مرد راکتی کوچولو» که دونالد ترامپ سال ۲۰۱۷ به او نسبت داده بود را نمی‌دانست و ترامپ مجبور شده بود آن را برایش توضیح بدهد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، مایک پامپئو، وزیر خارجه سابق آمریکا در کتاب جدیدش نوشته کیم جونگ اون رئیس کره شمالی معنای «مرد راکتی کوچولو» که دونالد ترامپ سال 2017 به او نسبت داده بود را نمی‌دانست و ترامپ مجبور شده بود آن را برایش توضیح بدهد.

ترامپ در نشست سنگاپور که روز 12 ژوئیه 2018 با رئیس کره شمالی داشت برای توضیح درباره این لقب ابتدا از کیم جونگ اون پرسید که التون جان، خواننده انگلیسی را می‌شناسد یا خیر. بعد از آنکه رئیس کره شمالی به این سوال پاسخ منفی داد ترامپ در توضیح التون جان را معرفی کرد و گفت که او ترانه‌ای با عنوان «مرد راکتی» دارد.

پامپئو می‌نویسد: «ترامپ [خطاب به رئیس کره شمالی] گفت که ترانه فوق‌العاده‌ای است و او این لقب را به عنوان تمجید و ستایش به او داده است.» کیم و دیگر کسانی که در آن جلسه حاضر بودند خندیدند و کیم گفت: «مرد راکتی مشکلی ندارد اما کوچولو خوب نیست.»

ترامپ در جریان کارزار انتخاباتی‌اش در سال 2016 بارها به رقبا و مخالفانش القاب مختلف نسبت می‌داد. او تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی را «تد دروغگو»، جب بوش، فرماندار سابق فلوریدا را «جبِ کم‌رمق» و هیلاری کلینتون، وزیر خارجه اسبق آمریکا را «هیلاری حقه‌باز» خطاب می‌کرد.

اولین باری که ترامپ برای کیم جونگ اون از لقب «مرد راکتی کوچولو» استفاده کرد در سال 2017 بود. او 1 اکتبر 2017 در توییتی نوشت: «به رکس تیلرسون، وزیر خارجه فوق‌العاده‌مان گفتم تلاشش برای مذاکره با مرد راکتی کوچولو اتلاف وقت است. رکس انرژی‌ات را ذخیره کن. ما کاری که لازم است را انجام خواهیم داد.»

او در توییتی دیگر در همان روز نوشته است: «رفتار خوب با مرد راکتی در این 25 سال اثری نداشته است. چرا الان باید اثرگذار باشد؟ کلینتون شکست خورد، بوش شکست خورد و اوباما هم شکست خورد. ولی من شکست نمی‌خورم.»

ترامپ در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 2017 هم از همین لفظ درباره رئیس کره شمالی استفاده کرد.

کیم جونگ اون هم در مقابل به القاب ترامپ پاسخ داده و او را «سگ ترسیده» و «خرفت» خطاب کرده بود. ترامپ در پاسخ هشدار داد که تداوم تهدیدهای کره شمالی «با آتش و خشمی که دنیا نمونه‌اش را به چشم ندیده پاسخ داده خواهد شد.»

اما در سال‌های بعدتر رابطه میان ترامپ و کیم گرم شد. ترامپ، آن‌طور که خودش سال 2021 در میان هوادارانش اذعان کرد، نواری از این ترانه را به عنوان هدیه به کیم جونگ اون تقدیم کرده و آن را برایش پخش کرده است.

ترامپ گفت به کیم جونگ اون گفته است: «من به شما مرد راکتی گفتم که لقب فوق‌العاده‌ای بود چون می‌توانستم ببینم که همان‌طور که روی اسب یا زین می‌نشینی روی راکت نشسته‌ای و داری بر فراز ژاپن پرواز می‌کنی.»

 

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 995142