proten
04 بهمن 1401 - 14:48

هشدار درباره سرنوشت فعالان و منتقدان سعودی در زندان‌

سازمان حقوق بشری «سند» با تاکید بر کارنامه سیاه حقوق بشری در عربستان سعودی  در خصوص سرنوشت فعالان سیاسی و منتقدان در زندان‌های آل سعود ابراز نگرانی کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، سازمان حقوق بشری « سند» اعلام کرد که  هدف قرار دادن فعالان، منتقدان و شخصیت‌های تاثیرگذار جامعه در عربستان  افزایش یافته است و بسیاری از فعالان حقوق بشری و کسانی که عقاید خود را بیان می‌کنند، احساس ناامنی می‌کنند.

 سازمان حقوق بشری سند تاکید کرد: همزمان با اصرار رژیم آل سعود  بر تعقیب فعالان، بازداشت و آزار و اذیت آن‌ها و تحریف حقایق ، نگرانی‌ها درخصوص  سرنوشت فعالان در این کشور افزایش یافته است.

 بر اساس گزارش سازمان حقوق بشری مذکور،  از 5 سال پیش، زمانی که «محمد بن سلمان» به ولیعهدی رسید، وضعیت حقوق بشری و آزادی‌های مختلف در این کشور به دلیل تشدید بازداشت‌‌ها  و آزار و اذیت‌ فعالان و منتقدان  بسیار بغرنج و نابسامان شده است.

 این سازمان حقوق بشری از مقامات سعودی خواست تا به حقوق بشر و آزادی بیان احترام بگذارند و به منظور  برقراری اصل عدالت، از بازداشت خودسرانه جلوگیری و زندانیان آزادی بیان را آزاد کنند.

سازمان حقوق بشر سند نسبت به اصرار رژیم آل سعود بر اعمال فجیع‌ترین روش‌های سرکوب به منظور  سلب آزادی شهروندان سعودی که توسط قوانین بین‌المللی نقض شده است، هشدار داد.

ماده 19 اعلامیه جهانی حقوق بشر  تاکید  دارد که هر کس حق دارد از آزادی بیان برخوردار باشد.

در ادامه گزارش سازمان سند آمده است، وضعیت حقوق بشری عربستان از زمان ولیعهدی محمد بن سلمان وخیم شده است که بسیاری از شخصیت‌های دانشگاهی، واعظان، فعالان و روزنامه‌نگاران به دلیل ابراز عقیده مسالمت‌ آمیز خود بازداشت شدند و تحت شکنجه قرار گرفتند.

سازمان‌های حقوق بشری بارها نسبت به انزوای بین‌المللی بیشتر عربستان  سعودی به دلیل  تشدید سرکوب‌گری  و نقض قانون هشدار دادند  و از رژیم آل سعود خواستند  تا در سیاست‌های سرکوب خود که کشور را تهدید می‌کند، بازنگری کند.

سازمان «سند» به نقل از منابع حقوق بشری فاش کرد که «ابراهیم الضمان» (ابوالجین) از فعالان عربستانی بدون ذکر دلیل از سوی مقامات سعودی، غیرقانونی و خودسرانه بازداشت شده است. قوه قضائیه عربستان سعودی همچنین حکم حبس خودسرانه علیه «عابد بن ناصر المسحل» یکی از فعالان تجاری عربستان به اتهامات  واهی به 17 سال حبس محکوم شد.

 این سازمان حقوق بشری تاکید کرد: رژیم  آل سعود با کاهش مستمر حقوق و آزادی بیان و نادیده گرفتن قانون و عدالت، به سیاست سرکوب و سوء استفاده خود علیه فعالان  مدنی و منتقدان ادامه می‌دهد.

اوضاع حقوق بشر در عربستان سعودی وخیم تر شده و سرکوب فعالان و منتقدان در شدیدترین حالت خود است و هر حرف و اقدام منتقدان ممکن است به اعدام آن‌ها ختم  شود. زمانی از کسانی که از وضعیت سیاسی و حقوق بشری در داخل  عربستان سعودی مطلع هستند در مورد تعداد دقیق زندانیان سیاسی در زندان‌های آل سعود  سؤال می شود، آنها  نمی‌دانند.  اطلاع از محاکمات ناعادلانه و بازداشت‌‌های خودسرانه کاری سخت و دشوار است .

عربستان سعودی اخیراً احکام طولانی و سختی برای ده‌ها تن از بازداشت شدگان  صادر کرده است، به گونه‌ای که برخی از آن‌ها به چندین سال حبس و برخی با مجازات اعدام رو به رو هستند. بازداشت‌شدگانی نیز هستند که  هر لحظه منتظر صدور احکام نهایی و اعدام هستند. اسامی بازداشت‌شدگان بسیار زیاد است که جدیدترین آنها در فهرست محکومان اعدام، شیخ «عوض القرنی» مبلغ برجسته سعودی  است  که  وی به اتهام استفاده از  «توئیتر» ، «تلگرام» و برنامه «واتس اپ» به اعدام محکوم شده است.

 «محمد العمری» مدیر مرکز رسانه‌ای شبه جزیره عربستان در خصوص وضعیت حقوق بشری در عربستان   اعلام کرد که وضعیت عربستان سعودی در  میان کشورهای عربی مستثنی است. این کشور  خارج از محدوده تعاریف بشردوستانه و اسلامی است. تقلب و فریبکاری بزرگی در این سرزمین  وجود دارد. آنچه در عربستان سعودی اتفاق می‌افتد این است که ما تنها  یک پادشاه و  ولیعهد داریم. شهروندان اهمیتی ندارند. اگر جامعه جهانی نبود، آنها  نیز همگی به اعدام محکوم می‌شدند و این حکم مستقیماً اجرا می‌شد. انسان در شبه جزیره عربستان به تمام معنا له شده است.

زندانیان سیاسی در عربستان تحت شکنجه‌های سخت  قرار می‌گیرند. آن‌ها  از سوءتغذیه رنج می‌برند و آثار بریدگی، کوفتگی و سوختگی بالای بدنشان دیده می‌شود. همچنین زندانیان آزادی بیان در زندانهای آل سعود، به ویژه در زندان بدنام «ذهبان»، بارها و بارها به سلول‌های انفرادی منتقل شده‌اند، تا جایی که مقامات کلیه جلسات دادگاه آنها را لغو کردند و آنها را مثل روز اول بازداشت و به سلول انفرادی منتقل کردند که اقدامات آنها نقض حقوق زندانیان در زندان‌های آل سعود است.

با توجه به بایکوت شدید خبری در عربستان در ارتباط با تعداد زندانیان سیاسی در بازداشتگاه‌های سعودی، آمارهای مختلفی وجود دارد. بر اساس آخرین آمار، هم اکنون 2 هزار و 613 زندانی سیاسی از تمام اقشار جامعه عربستان در زندان‌های این کشور به سر می‌برند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 995232